logo
Populate the side area with widgets, images, navigation links and whatever else comes to your mind.
Strömgatan 18, Stockholm, Sweden
(+46) 322.170.71
ouroffice@freestyle.com

Follow us

 

O regatě

Ahooooj všem námořnicím, námořníkům, navigátorům, plavčíkům, bowmanům, kosatníkům, otrokům od hlavasky i na klice, kouzelníkům od piána, živým pňům,nápojovým důstojníkům a zejména lodním kuchařům, roznašečům, nalévačům, kytaristům, zpěvákům, housličkářům, pianistům, bubeníkům a kachonistům i kibicům od karet i od kormidla a vůbec všem, kteří s námi tuhle bláznivou jízdu (někteří již popáté) absolvují (však on se každý pozná).

Dostal jsem za úkol napsat jak vlastně tahle regata před lety vznikla. No, již několik let jsme jezdili různé regaty (zejména SWC) s posádkou, která se původně jmenovala jinak a honosněji, ale již při první rozjížďce první společné regaty je díky specifické pokrývce hlavy jednoho z kosatníků ostatní nazvali Bambuláky :-). Soutěžení nebrali moc vážně a dbali hlavně na to, aby byla zábava a v sebevětším náklonu vždy uvařené jídlo, obvykle bramboráky. I přesto nebo právě proto většinou vyhrávali nebo se pohybovali okolo bedny a svět se zdál růžový..

Postupně nám všem ale vadila řevnivost i nedostatek zábavy a hlavně málo kamarádské prostředí na některých regatách. Rozhodli jsme se udělat si opravdu fun regatu, kde budou všichni FUN a HAPPY a kde výsledky budou důležité, ale zdaleka ne tolik, abychom se spolu večer nebavili nebo se na sebe dokonce mračili. Chtěli jsme být všichni spolu a večer v hospůdce rozebrat spolu výsledky, taktiku, kotvit vedle sebe a blbnout třeba až do rána.

Myslím, že již od prvního ročníku se nám to daří. Proto asi z této regaty nikdy nebude masová akce s desítkami lodí. Jednak by nám to omezovalo počet hospůdek, do kterých bychom se mohli vejít, druhak bychom se navzájem pak už ani (nejen vzhledem k věku či stavu některých účastníků) nemuseli poznávat. Je to výběrová, nikoliv však zcela uzavřená akcička, vstupní legitimací je dobrá pohoda, smysl pro humor jakékoliv barvy, kamarádský duch a nejlépe i schopnost hrát na jakýkoliv instrument (divili byste se co za nástroje už jsme s sebou vezli).

Přes pohodovou atmosféru se během let vystřídala celá řada našich nejlepších jachtařů. Rádi jsme se od nich učili a máme radost, když se k nám vrací. Tím se ze Sententie stala regata, která si kvalitou nezadá s většinou dobře obsazených regat. Občas si někdo odskočí vyhrát nějakou jinou regatu (třeba i transatlantickou plavbu) a zase se k nám vrátí. 🙂

Na závěr asi i proč se naše regata jmenuje Sententia. Je to na počest mého táty, Jaromíra Fürsta, který měl podobnou myšlenku již desítky let před námi a který mne k jachtingu kdysi na Boleváku v Plzni přivedl. Sententia znamená myšlenka a zde zvlášť společná myšlenka kamarádství, férovosti a pohody. Děkuji, že se na ní již tolik let aktivně podílíte. Baví nás to s vámi a máme radost, že se mezitím ze Sententie stala i vaše regata.

Díky za pomoc i všem, co přispívají svým dílem k přípravě regaty. Nechci jednotlivce jmenovat, abych na někoho nezapomněl, tak snad zmíním převážně instituce: 3sixty (Delta) za přípravu www stránek a evidenci výsledků, společnost Umbrella (Štajny) za pomoc s organizací a dopravu luxusním autobusem, Davidka za fotodokumentaci, Šreka za bramboráky, Martina „Housličky“ za housličky a zejména Harmyho za spravedlivé rozhodování ve prospěch všech. 🙂

Speciální díky patří i člověku, který nám na začátku hodně pomohl, a to je Jirka Zindulka.

Tak a teď už dost řečí a koukejte si jít balit, šprtat Colreg a učit se uzly. Za chvilku vyrážíme 🙂 Všechny podrobnosti najdete zde nebo ještě rychleji na facebooku ve skupině Sententia.

Už se na vás těšíme námořníci 🙂

Pavel Fürst
Hyperkomodor regaty
(větší blbost mě aktuálně nenapadla) 🙂